Jak prawidłowo przygotować fasolę do gotowania?


Sposób przetestowany wielokrotnie i bardzo dobrymi wynikami i bez efektów ubocznych:)

" Każdy wie, że fasola w środowisku kwaśnym nie zmięknie, choćbyś ją gotwał przez kilka dni. Jednak niewielu wie,że podczas moczenia fasoli potrzebne jest środowisko obojętne - fasola zawiera dużo białka, które koaguje w kwaśnym środowisku. Gospodynie najczęściej zalewaja fasolę zwykła wodą z kranu ( w najllepszym wypadku przegotowaną) i odstawiają na noc. Ale przecież woda w naszych kranach jest właśnie kwaśna - jedynie w reklamach pH 5,5 jest neutralne, a  wrzeczywistości odczyn neutralny to pH 7,0. Oprócz tego białka penikające do wody podczas namaczania sprzyjają rozwojowi wszelkich bakterii, które z reguły wydzielają do wody kwasy organiczne. Stąd też konieczność neturalizacji kwasów i pozbycia sie bakterii.
Przede wszytskiem fasolę należy przebrać i starannie wypłukać, a następnie sparzyć wrzątkiem. Do amaczania najlepiej użyć jednak przegotowanej wody, choćby dlatego, że jest ona bardziej miękka. Potem potrzebna będzie soda - należy jej dodać od 1/4 do 1/0 łyzeczki ( na 2 szklanki fasoli) i dokładnie rozpuścić w wodzie. Fasolę zalać wodą, tak, by górna granica wody znajdowała się nad zasionami.

Dlaczego nie należy przesadzać w tym wypadku z sodą?

Otóż istnieje takie zjawisko jak osmoza. Woda zmierza tam, gdzie jest więcej soli, czyli w naszym przypadk do fasoli, a nie odwrotnie.

Przed gotowaniem fasolę trzeba jeszcze raz starannie przepłukać i ponownie na minutę lub dwie umieścić w roztworze sody, w którym sody może już być więcej - do jednej łyżeczki

Jak widzisz wszytsko, o czym tu napisałem, jest łatwe do wykonania. Efekty zaś będą wspaniałe :) "

Fragment z książki pana Iwana Nieumywakina pt. "Soda oczyszczona na straży zdrowia"






 "Fasola obok orkiszu jest najlepszym źródłem białka w diecie Hildegardy,
 najlepsza alternatywa dla białka zwierzęcego"
 -  dr. Alfreda Walkowska , "Powrót do Harmonii"


Komentarze

Popularne posty